TMC Candidates List 2021: Here's the Complete First List for West Bengal Elections

1 month ago

West Bengal Chief Minister Mamata Banerjee Friday confirmed her candidature from Nandigram seat as she released the list of Trinamool Congress candidates for the upcoming assembly polls for 291 seats with emphasis on youths, minority, women and backward communities. Three candidates of the Bimal Gurung faction of Gorkha Janmukti Morcha (GJM), an ally of the TMC, will be contesting from the remaining three seats in Darjeeling.

Affirming her candidature from the high profile Nandigram seat, Banerjee will vacate her traditional Bhowanipore seat in Kolkata, as she threw a challenge to her protege-turned-rival Suvendu Adhikari, who crossed over to the BJP in December.

“I will contest from Nandigram as I stick to my words. From Bhowanipore constituency, Sobhandeb Chattopadhyay will be contesting in the upcoming Assembly elections,” Banerjee said while releasing TMC candidate list for the state polls. “On March 9 we will release our manifesto. On March 10 I will file my nomination for Nandigram seat,” she told reporters.

Here’s a complete list of TMC candidates along with their constituencies:

1. Paresh Chandra Adhikary from Mekliganj (SC) Coochbehar

2. Girindra Nath Barman from Mathabhanga (SC) Coochbehar

3. Binay Krishna Barman from Coochbehar Uttar (SC)

4. Avijit Dey Bhowmik (Hippy) from Coochbehar Dakshin

5. Partha Pratim Ray from Sitalkuchi (SC) Coochbehar

6. Jagadish Chandra Barma Basunia from Sitai (SC) Coochbehar

7. Udayan Guha from Dinhata Coochbehar

8. Rabindra Nath Ghosh from Natabari Coochbehar

9. Pranab Kumar Dey (Manik) from Tufanganj Coochbehar

10. Leos Kujur from Kumargram (ST) Alipurduar

11. Pasang Lama from Kalchini (ST) Alipurduar

12 Sourav Chakraborty from Alipurduar

13 Alipurduar Subhash Ray from Falakata (SC)

14 Rajesh Lakra (Tiger) from Madarihat (ST) Alipurduar

15 Mitali Roy from Dhupguri (SC) Jalpaiguri

16 Manoj Roy from Maynaguri (SC) Jalpaiguri

17 Dr. Pradip Kumar Barma from Jalpaiguri (SC)

18 Khageswar Roy from Rajganj (SC) Jalpaiguri

19 Goutam Deb from Dabgram-Phulbari Jalpaiguri

20 Bulu Chik Baraik from Mal (ST) Jalpaiguri

21 Joseph Munda from Nagrakata (ST) Jalpaiguri

22 Kalimpong – Not announced

23 Darjeeling – Not announced

24 Kurseong Darjeeling – Not announced

25 Captain Nalini Ranjan Ray from Matigara-Naxalbari (SC) Darjeeling

26 Prof. Omprakash Mishra from Siliguri Darjeeling

27 Choton Kisku from Phansidewa (ST) Darjeeling

28 Hamidul Rahaman from Chopra Uttar Dinajpur

29 Abdul Karim Chowdhury from Islampur Uttar Dinajpur

30 Md. Ghulam Rabbani from Goalpokhar Uttar Dinajpur

31 Minhajul Arfin Azad from Chakulia Uttar Dinajpur

32 Goutam Pal from Karandighi Uttar Dinajpur

33 Satyajit Barman from Hemtabad (SC) Uttar Dinajpur

34 Tapan Deb Singha from Kaliaganj (SC) Uttar Dinajpur

35 Kanaia Lal Agarwal Raiganj from Uttar Dinajpur

36 Mosaraf Hossain from Itahar Uttar Dinajpur

37 Rekha Roy from Kushmandi (SC) Dakshin Dinajpur

38 Toraf Hossain Mandal from Kumarganj Dakshin Dinajpur

39 Sekhar Dasgupta from Balurghat Dakshin Dinajpur

40 Kalpana Kisku from Tapan (ST) Dakshin Dinajpur

41 Goutam Das from Gangarampur (SC) Dakshin Dinajpur

42 Biplab Mitra from Harirampur Dakshin Dinajpur

43 Sarala Murmu from Habibpur (ST) Malda

44 Basanti Barman from Gazole (SC) Malda

45 Ranjan Ghosh Chanchal Malda Nihar

AC No AC Name District Name of Candidate

46 Tajmul Hossain from Harishchandrapur Malda

47 Abdur Rahim Boxi from Malatipur Malda

48 Samar Mukherjee from Ratua Malda

49 Sabitri Mitra from Manikchak Malda

50 Ujjal Chowdhury from Maldaha (SC) Malda

51 Krishnendu Narayan Chowdhury from English Bazar Malda

52 Sabina Yeasmin from Mothabari Malda

53 Md Abdul Ghani from Sujapur Malda

54 Chandana Sarkar from Baisnabnagar Malda

55 Monirul Islam from Farakka Murshidabad

56 Amirul Islam from Samserganj Murshidabad

57 Emani Biswas from Suti Murshidabad

58 Jakir Hossain from Jangipur Murshidabad

59 Akhruzzaman from Raghunathganj Murshidabad

60 Subrata Saha from Sagardighi Murshidabad

61 Mohammad Ali from Lalgola Murshidabad

62 Idris Ali from Bhagawangola Murshidabad

63 Soumik Hossain from Raninagar Murshidabad

64 Shaoni Singha Roy from Murshidabad Murshidabad

65 Kanai Chandra Mondal from Nabagram (SC) Murshidabad

66 Ashis Marjit from Khargram (SC) Murshidabad

67 Jiban Krishna Saha from Burwan (SC) Murshidabad

68 Apurba Sarkar (David) from Kandi Murshidabad

AC No AC Name District Name of Candidate

69 Humayun Kabir from Bharatpur Murshidabad

70 Rabiul Alam Chowdhury from Rejinagar Murshidabad

71 Hasanuzzaman Sk. from Beldanga Murshidabad

72 Naru Gopal Mukherjee from Baharampur Murshidabad

73 Niamot Sheikh from Hariharpara Murshidabad

74 Sahina Mamtaz Begum (Khan) from Naoda Murshidabad

75 Jafikul Islam from Domkal Murshidabad

76 Abdur Razzak from Jalangi Murshidabad

77 Bimalendu Sinha Roy from Karimpur Nadia

78 Tapas Kumar Saha from Tehatta Nadia

79 Manik Bhattacharya from Palashipara Nadia

80 Naseeruddin Ahamed (Lal) from Kaliganj Nadia

81 Kallol Khan from Nakashipara Nadia

82 Rukbanur Rahman from Chapra Nadia

83 Koushani Mukherjee (Actress) from Krishnanagar Uttar Nadia

84 Pundarikakshya Saha (Nanda) from Nabadwip Nadia

85 Ujjal Biswas from Krishnanagar Dakshin Nadia

86 Ajoy Dey from Santipur Nadia

87 Sankar Singha from Ranaghat Uttar Paschim Nadia

88 Dr. Tapas Mandal from Krishnaganj (SC) Nadia

89 Samir Kumar Poddar from Ranaghat Uttar Purba (SC) Nadia

90 Barnali Dey from Ranaghat Dakshin (SC) Nadia

91 Subhankar Singha (Jishu) from Chakdaha Nadia

AC No AC Name District Name of Candidate

92 Ramendra Nath Biswas from Kalyani (SC) Nadia

93 Nilima Nag (Mallick) from Haringhata (SC) Nadia

94 Paritosh Kumar Saha from Bagdah (SC) North 24 Pgs

95 Shyamal Roy from Bangaon Uttar (SC) North 24 Pgs

96 Alo Rani Sarkar from Bangaon Dakshin (SC) North 24 Pgs

97 Narottam Biswas from Gaighata (SC) North 24 Pgs

98 Bina Mandal from Swarupnagar (SC) North 24 Pgs

99 Quazi Abdur Rahim from Baduria North 24 Pgs

100 Jyoti Priya Mallick from Habra North 24 Pgs

101 Dhiman Roy from Ashoknagar North 24 Pgs

102 Mustaque Mortaza from Amdanga North 24 Pgs

103 Subodh Adhikary from Bijpur North 24 Pgs

104 Partha Bhowmick from Naihati North 24 Pgs

105 Jitendra Shaw from Bhatpara North 24 Pgs

106 Somnath Shyam from Jagatdal North 24 Pgs

107 Manju Basu from Noapara North 24 Pgs

108 Raj Chakraborty (Film Director) from Barrackpore North 24 Pgs

109 Kajal Sinha from Khardaha North 24 Pgs

110 Chandrima Bhattacharya from Dum Dum Uttar North 24 Pgs

111 Nirmal Ghosh from Panihati North 24 Pgs

112 Madan Mitra from Kamarhati North 24 Pgs

113 Tapas Roy from Baranagar North 24 Pgs

114 Bratya Basu from Dum Dum North 24 Pgs

AC No AC Name District Name of Candidate

115 Tapas Chatterjee from Rajarhat Newtown North 24 Pgs

116 Sujit Bose from Bidhannagar North 24 Pgs

117 Aditi Munshi from Rajarhat Gopalpur North 24 Pgs

118 Rathin Ghosh from Madhyamgram North 24 Pgs

119 Chiranjeet Chakrabarti from Barasat North 24 Pgs

120 Rahima Mondal from Deganga North 24 Pgs

121 Sk. Nurul Islam (Haji) from Haroa North 24 Pgs

122 Usha Rani Mondal from Minakhan (SC) North 24 Pgs

123 Sukumar Mahata from Sandeshkhali (ST) North 24 Pgs

124 Dr. Saptarshi Banerjee from Basirhat Dakshin North 24 Pgs

125 Rafikul Islam Mondal from Basirhat Uttar North 24 Pgs

126 Debes Mondal from Hingalganj (SC) North 24 Pgs

127 Jayanta Naskar from Gosaba (SC) South 24 Pgs

128 Shyamal Mondal from Basanti (SC) South 24 Pgs

129 Ganesh Chandra Mondal from Kultali (SC) South 24 Pgs

130 Samir Kumar Jana from Patharpratima South 24 Pgs

131 Manturam Pakhira from Kakdwip South 24 Pgs

132 Bankim Chandra Hazra from Sagar South 24 Pgs

133 Jogaranjan Halder from Kulpi South 24 Pgs

134 Raidighi South 24 Pgs Alok Jaldata

135 Mandirbazar (SC) South 24 Pgs Jaydeb Halder

136 Jaynagar (SC) South 24 Pgs Biswanath Das

137 Baruipur Purba (SC) South 24 Pgs Bibhas Sardar

AC No AC Name District Name of Candidate

138 Canning Paschim (SC) South 24 Pgs Paresh Ram Das

139 Canning Purba South 24 Pgs Saokat Molla

140 Baruipur Paschim South 24 Pgs Biman Banerjee

141 Magrahat Purba (SC) South 24 Pgs Namita Saha

142 Magrahat Paschim South 24 Pgs Giasuddin Molla

143 Diamond Harbour South 24 Pgs Pannalal Halder

144 Falta South 24 Pgs Sankar Kumar Naskar

145 Satgachia South 24 Pgs Mohan Chandra Naskar

146 Bishnupur (SC) South 24 Pgs Dilip Mondal

147 Sonarpur Dakshin South 24 Pgs Lovely Moitra (Actress)

148 Bhangar South 24 Pgs Md. Rezaul Karim

149 Kasba South 24 Pgs Javed Ahmed Khan

150 Jadavpur South 24 Pgs Moloy Majumder

151 Sonarpur Uttar South 24 Pgs Firdousi Begum

152 Tollyganj South 24 Pgs Aroop Biswas

153 Behala Purba South 24 Pgs Ratna Chatterjee

154 Behala Paschim South 24 Pgs Dr. Partha Chatterjee

155 Maheshtala South 24 Pgs Dulal Chandra Das

156 Budge Budge South 24 Pgs Ashok Deb

157 Metiabruz South 24 Pgs Abdul Khaleque Molla

158 Kolkata Port Kolkata Firhad Hakim

159 Bhabanipur Kolkata Sobhandeb Chattopadhyay

160 Rashbehari Kolkata Debasish Kumar

161 Ballygunge Kolkata Subrata Mukherjee

162 Chowrangee Kolkata Nayna Bandyopadhyay

163 Entally Kolkata Swarna Kamal Saha

164 Beleghata Kolkata Paresh Paul

165 Jorasanko Kolkata Vivek Gupta

166 Shyampukur Kolkata Shashi Panja

167 Maniktala Kolkata Sadhan Pande

168 Kashipur Belgachhia Kolkata Atin Ghosh

169 Bally Howrah Dr. Rana Chatterjee

170 Howrah Uttar Howrah Goutam Chowdhury

171 Howrah Madhya Howrah Arup Roy

172 Shibpur Howrah Manoj Tiwary

173 Howrah Dakshin Howrah Nandita Chowdhury

174 Sankrail (SC) Howrah Priya Paul

175 Panchla Howrah Gulsan Mullick

176 Uluberia Purba Howrah Bidesh Bose (Footballer)

177 Uluberia Uttar (SC) Howrah Dr. Nirmal Maji

178 Uluberia Dakshin Howrah Pulak Roy

179 Shyampur Howrah Kalipada Mandal

180 Bagnan Howrah Arunava Sen (Raja)

181 Amta Howrah Sukanto Paul

182 Udaynarayanpur Howrah Samir Kumar Panja

183 Jagatballavpur Howrah Sitanath Ghosh

AC No AC Name District Name of Candidate

184 Domjur Howrah Kalyanendu Ghosh

185 Uttarpara Hooghly Kanchak Mallick (Actor)

186 Sreerampur Hooghly Dr. Sudipta Roy

187 Champdani Hooghly Arindam Guin

188 Singur Hooghly Becharam Manna

189 Chandannagar Hooghly Indranil Sen

190 Chunchura Hooghly Asit Mazumder (Tapan)

191 Balagarh (SC) Hooghly Monoranjan Byapari

192 Pandua Hooghly Dr. Ratna De (Nag)

193 Saptagram Hooghly Tapan Dasgupta

194 Chanditala Hooghly Swati Khandoker

195 Jangipara Hooghly Snehasis Chakraborty

196 Haripal Hooghly Karabi Manna

197 Dhanekhali (SC) Hooghly Asima Patra

198 Tarakeswar Hooghly Ramendu Singha Roy

199 Pursurah Hooghly Dilip Yadav

200 Arambag (SC) Hooghly Sujata Mondal Khan

201 Goghat (SC) Hooghly Manas Majumdar

202 Khanakul Hooghly Munsi Nazbul Karim

203 Tamluk Purba Medinipur Dr. Saumen Kumar Mahapatra

204 Panskura Purba Purba Medinipur Biplab Roy Chowdhury

205 Panskura Paschim Purba Medinipur Phiroja Bibi

206 Moyna Purba Medinipur Sangram Kumar Dolui

AC No AC Name District Name of Candidate

207 Nandakumar Purba Medinipur Sukumar De

208 Mahisadal Purba Medinipur Tilak Chakraborty

209 Haldia (SC) Purba Medinipur Swapan Naskar

210 Nandigram Purba Medinipur Mamata Banerjee

211 Chandipur Purba Medinipur Soham Chakraborty (Actor)

212 Patashpur Purba Medinipur Uttam Barik

213 Kanthi Uttar Purba Medinipur Tarun Kumar Jana

214 Bhagabanpur Purba Medinipur Ardhendu Maity

215 Khejuri (SC) Purba Medinipur Partha Pratim Das

216 Kanthi Dakshin Purba Medinipur Jyotirmoy Kar

217 Ramnagar Purba Medinipur Akhil Giri

218 Egra Purba Medinipur Tarun Maity

219 Dantan Paschim Medinipur Bikram Chandra Pradhan

223 Keshiary (ST) Paschim Medinipur Paresh Murmu

224 Kharagpur Sadar Paschim Medinipur Pradip Sarkar

225 Narayangarh Paschim Medinipur Surya Kanta Atta

226 Sabang Paschim Medinipur Manas Ranjan Bhunia

227 Pingla Paschim Medinipur Ajit Maity

228 Kharagpur Paschim Medinipur Dinen Roy

229 Debra Paschim Medinipur Humayun Kabir (Ex IPS)

230 Daspur Paschim Medinipur Mamata Bhunia

231 Ghatal (SC) Paschim Medinipur Shankar Dolai

232 Chandrakona (SC) Paschim Medinipur Arup Dhara

AC No AC Name District Name of Candidate

233 Garbeta Paschim Medinipur Uttara Singha (Hazra)

234 Salboni Paschim Medinipur Srikanto Mahato

235 Keshpur (SC) Paschim Medinipur Seuli Saha

236 Medinipur Paschim Medinipur June Maliah (Actress)

220 Nayagram (ST) Jhargram Dulal Murmu

221 Gopiballavpur Jhargram Dr. Khagendranath Mahato

222 Jhargram Jhargram Birbaha Hansda

237 Binpur (ST) Jhargram Debnath Hansda

238 Bandwan (ST) Purulia Rajib Lochan Saren

239 Balarampur Purulia Shantiram Mahato

240 Baghmundi Purulia Sushanta Mahato

241 Joypur Purulia Ujjal Kumar

242 Purulia Purulia Sujoy Banerjee

243 Manbazar (ST) Purulia Sandhya Rani Tudu

244 Kashipur Purulia Swapan Kumar Beltharia

245 Para (SC) Purulia Umapada Bauri

246 Raghunathpur (SC) Purulia Hazari Bauri

247 Saltora (SC) Bankura Santosh Mondal

248 Chhatna Bankura Subhasis Batabyal

249 Ranibandh (ST) Bankura Jyotsna Mandi

250 Raipur (ST) Bankura Mrittunjay Murmu

251 Taldangra Bankura Arup Chakraborty

252 Bankura Bankura Sayantika Banerjee (Actress)

AC No AC Name District Name of Candidate

253 Barjora Bankura Alok Mukherjee

254 Onda Bankura Arup Kumar Khan

255 Bishnupur Bankura Archita Bid

256 Katulpur (SC) Bankura Sangeeta Malik

257 Indas (SC) Bankura Runu Mete

258 Sonamukhi (SC) Bankura Shyamal Santra

259 Khandaghosh (SC) Purba Bardhaman Nabin Chandra Bag

260 Bardhaman Dakshin Purba Bardhaman Khokon Das

261 Raina (SC) Purba Bardhaman Shampa Dhara

262 Jamalpur (SC) Purba Bardhaman Alok Kumar Majhi

263 Monteswar Purba Bardhaman Siddiqullah Chowdhury

264 Kalna (SC) Purba Bardhaman Deboprasad Bag

265 Memari Purba Bardhaman Madhusudan Bhattacharya

266 Bardhaman Uttar (SC) Purba Bardhaman Nishith Kumar Malik

267 Bhatar Purba Bardhaman Mangobindo Adhikary

268 Purbasthali Dakshin Purba Bardhaman Swapan Debnath

269 Purbasthali Uttar Purba Bardhaman Tapan Chatterjee

270 Katwa Purba Bardhaman Rabindranath Chatterjee

271 Ketugram Purba Bardhaman Sekh Sahonawez

272 Mangalkot Purba Bardhaman Apurba Chowdhury (Achal)

273 Ausgram (SC) Purba Bardhaman Abhedananda Thander

274 Galsi (SC) Purba Bardhaman Nepal Ghorui

275 Pandabeswar Paschim Bardhaman Narendranath Chakraborty

AC No AC Name District Name of Candidate

276 Durgapur Purba Paschim Bardhaman Pradip Majumdar

277 Durgapur Paschim Paschim Bardhaman Biswanath Parial

278 Raniganj Paschim Bardhaman Tapas Banerjee

279 Jamuria Paschim Bardhaman Hareram Singh

280 Asansol Dakshin Paschim Bardhaman Sayani Ghosh (Actress)

281 Asansol Uttar Paschim Bardhaman Moloy Ghatak

282 Kulti Paschim Bardhaman Ujjal Chatterjee

283 Barabani Paschim Bardhaman Bidhan Upadhyay

284 Dubrajpur (SC) Birbhum Ashima Dhibar

285 Suri Birbhum Bikash Roy Chowdhury

286 Bolpur Birbhum Chandra Nath Sinha

287 Nanoor (SC) Birbhum Bidhan Chandra Majhi

288 Labpur Birbhum Abhijit Singha (Rana)

289 Sainthia (SC) Birbhum Nilabati Saha

290 Mayureswar Birbhum Abhijit Ray

291 Rampurhat Birbhum Dr. Asish Banerjee

292 Hansan Birbhum Ashok Kumar Chattopadhyay

293 Nalhati Birbhum Rajendra Prasad Singh

294 Murarai Birbhum Abdur Rahaman

Article Source